آخرین خبرها
خانه / مقالات / آیا گربه اصیل الزاما باید سفید باشد؟

آیا گربه اصیل الزاما باید سفید باشد؟

آیا گربه اصیل باید الزاما سفید باشد؟ آیا گربه های پرشین همگی تک رنگ هستند؟

یکی از باورهای نادرستی که بین دوستداران گربه های پرشین رایج هست ، عقیده به برخی از فاکتورهای غیرعلمی برای اصالت گربه ست که حقیقتاً هیچ منبع و منشاء علمی و ثبت شده ای نداره. از جملهء این باورهای نادرست ، مرجع قرار دادن رنگ گربه یا  رنگ چشم گربه ست . این باور ، کاملا غیرعلمی و غیراصولی هست ، و از آنجا که این باورهای نادرست در بین دوستداران گربه ها کم و بیش مشاهده میشه ، اینجا یک بار برای همیشه و با ارجاع به معتبرترین منابع در سطح جهان، و با جزییات، در این مورد توضیح میدم.

ببینید دوستان. اگر قرار باشه معیارهای اصالت در هر نژادی بررسی بشه ، این کار بایستی به صورت اصولی و کارشناسانه باشه. نمیشه از خودمون فاکتورها و معیارهای جدید اختراع کنیم ! باید در این مورد به منابع معتبر و دست اوّل جهانی رجوع کنیم.

در مورد معیارهای اصالت در نژادهای مختلف گربه ، معتبرترین منبع در سطح جهان ، انجمن دوستداران گربه ها (http://www.cfainc.org) هست . Cat Fancier Association که دفتر مرکزی آن واقع در ایالات متحدّه ست ، از قدیمی ترین و معتبرترین انجمن ها در سطح جهانه که در مورد گربه های Pedigree (اصیل)،فعالیت میکنه. در زمینهء برگزاری نمایش های معتبر گربه (Cat Show) گرفته تا برگزاری همایش ها و …، و به گونه ای مرجع اصلی در زمینهء تعیین استاندارهای اصالت گربه ها (نه فقط پرشین ها بلکه تمام نژادهای گربه در سطح جهان) هست.

cfa.org

cfa

 

 

وقتی شما وارد Persian profile (قسمت پرشین) این وبسایت میشید ، گزینه ای وجود داره به عنوان Breed Standar یا معیارهای اصالت . اگر بر روی اون گزینه کلیک کنید ، یک فایل PDF به زبان لاتین در اختیار شما قرار میگیره که معیارهای اصالت گربه پرشین ، مو به مو و با جزییات توضیح داده شده.

با مطالعهء دقیق این فایل PDF ، شما با جزییات اصالت در گربهء پرشین آشنا میشید. از فرم صورت گرفته تا فرم سر. از نوع پوشش گرفته تا بافت و ترکیب بدن. اما نکتهء مهمّ و جالب اینجاست که در این فایل ، هیـــــــچ اشاره به رنگ گربه یا/و رنگ چشم گربه ، به عنوان یکی از فاکتورهای اصالت نشده! این به چه معناست ؟ این به این معناست که رنگ گربه و رنگ چشم گربه جزء فاکتورهای اصالت گربهء پرشین نیستند. فرم سر ، فرم صورت ، نوع پوشش ، نحوهء قرار گرفتن بینی در صورت گربه، ساختار فیزیکی گربه، این ها همه و همه در PDF مربوطه مورد اشاره و بحث قرار گرفته اند، و اگرچه رنگ های مختلف در پرشین ها توضیح داده شده ، اما هیچ اشاره ای به رنگ به عنوان فاکتوری از اصیل بودن گربه، نشده.

این یعنی چه؟

این یعنی عزیزانی که معتقد “پرشین اصیل باید تک رنگ باشه” ، اشتباه میکنند و باوری غیراصولی دارند.

عزیزانی که اصرار دارند “پرشین اصیل چشمانش باید فلان رنگ باشه” ، غیرکارشناسانه و اشتباه اظهرنظر میکنند.

این یعنی یک پرشین “اصیل” میتونه در هر رنگی ، بله دقیقاً در هـــــــر رنگی ظاهر باشه. رنگ گربه ربطی به اصیل بودن یا نبودن گربه نداره.

این یعنی یک پرشین “اصیل” میتونه چشم آبی ، سبز یا طلایی داشته باشه. رنگ چشم گربه جزء فاکتورهای اصالت نیست! به همین سادگی.

برای مثال هر دو این گربه ها رنگ سفید دارند از نوع چشم آبی ولی یکی نژاد اصیل پرشین و دیگری نژاد اصیل آنگورا

آنگورا گربهپرشین سفید چشم آبی

منبع نوشته : persiankitten.ir

درباره‌ تاپ کت