آخرین خبرها
خانه / مقالات / اشک و ترشحات چشمی پرشین کت

اشک و ترشحات چشمی پرشین کت

یکی از مسائلی که تغریباً تمامی مالکین گربه های پرشین کم و بیش آن را تجربه می کنند ، مسئلهی اشک ریزی این گربه هاست .  در زیر به توضیحی مختصر در این باب میپردازیم.

 

 اشک ریزی پرشین کت

دوستان گرامی دقت داشته باشید . اول از همه بهتره بدانیم که اشک ریزی در گربه های پرشین ، امری کاملا طبیعی تلقّی میشه. میزان و نوع این اشک ریزی از گربه ای تا گربهء دیگر میتونه متفاوت باشه و عوامل مختلفی از جمله پیشینهء ژنتیکی میتونه در نوع و مقدار اشک ریزی موثر باشه ، اما اشک ریزی تغریبا در تمام پرشین ها هست، اگرچه در رنگ های روشن تر مشهودتره. علت اشک ریزی در پرشین ها، کوتاه بودن پوزه در این نژاد از گربه هست که سیستم اشک حیوان را تحت تاثیر قرار میده.

اشک ریزی در پرشین ها چگونه و تا چه حدی طبیعی قلمداد میشه ؟

اشک چشم گربه های پرشین در حالت طبیعی و در گربه های سالم ، باید به رنگ قهوه ای سوخته یا زرشکی باشه . این رنگ ، حاصل برخورد اشک چشم با محیط خارج هست که موجب نوعی اُکسیده شدن اشک میشه. اگر ترشحات چشم پرشین شما به این رنگ است ، این حالت طبیعی قلمداد میشه . اما اگر ترشحات به رنگی غیر از این دو رنگ باشه ، این ترشحات عموماً طبیعی نیستند. مثلاً ترشحات زردِ کم رنگ یا سبز رنگ ، نشانهء عفونت چشم گربه هستند و در این زمان باید گربه را حتماً برای معاینه به نزد دامپزشک برد.

اشک ریزی و ترشحات چشم پرشین شما میتونه کم یا زیاد باشه. اما نباید موجب به هم چسپیدن پلک بالا و پایین بشه. پس اگر ترشحات چشم پرشین شما زیاد هست ، این جای نگرانی نداره. اما اگر ترشحات چشم باعث به هم چسپیده شدن پلک های بالا و پایین بشه ، معاینهء گربه توسط دامپزشک توصیه میشه.

درمان چیست ؟

واقعیت اینه که درمانی برای اشک ریزی در پرشین ها وجود نداره ، چون اساساً این یک عارضه قلمداد نمیشه که نیاز به درمان داشته باشه. این بخشی از طبیعت حیوانه.

تنها و البته مهم ترین کاری که از دست مالک گربه برمیاد اینه که چشم گربه را روزانه یک الی دو بار ، تمیز کنه. شما میتونید با یک دستمال مرطوب یا یک تکه پنبهء نم دار چشم گربه را به آرامی و ملایمت تمیز کنید. دقت داشته باشید که بعد از پاک کردن اشک ها ، حتماً با یک دستمال کاغذی خشک ، چشم گربه را خوب خشک کنید تا رطوبتی در چشم گربه باقی نمانه که باعث ایجاد سرماخوردگی در چشم گربه بشه.

تمیز کردن چشم گربه

تجربه ثابت کرده که تمیز کردن اشک ها وقتی با آب مقطر باشه ، موثر تر هست. علاوه براین امروزه در اکثر پت شاپ ها و داروخانه های دامپزشکی ، انواع محلول های تمیزکنندهء اشک چشم گربهء پرشین هم موجودند. این محصولات صنعتی به طور معجزه آسایی موثر هستند، به طوریکه چند قطره از آنها روی پنبه ، تمامی اشک های زیر چشم گربه را محو میکنه و قسمت هایی از موی زیر چشمان گربه که قهوه ای رنگ شده ، با کمک این محلول به رنگ طبیعی برمیگرده. فقط باید دقت داشته باشید که این محلول با خودِ چشمِ حیوان برخورد نکنه چون این محلول ها حاوی موادی هستند که میتونند به چشم حیوان آسیب های جدی وارد کنند. پس صرفاً باید محل ریزش اشک را با پنبهء آغشته به این محلول تمیز کرد و دقّت کرد  که محلول با خود چشم گربه، برخوردی نداشته باشه.

شستشوی چشم گربه

منبع: سایت persiankitten.ir

درباره‌ تاپ کت

4gx_collection-newkkk-aw-2015-4

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.