آخرین خبرها
خانه / مقالات / خرید گربه یا سگ؟ مسئله اینست!

خرید گربه یا سگ؟ مسئله اینست!

این سوال در ذهن بسیاری از دوستداران حیوانات خانگی وجود داره ، و در بسیاری از موارد واقعا انتخاب برای افراد دشواره.

حقیقت اینه که برای نگهداری از یک حیوان خانگی ، باید بسیاری از جوانب را سنجید و بعد انتخاب درست را انجام داد. اینکه ما چه حیوانی را دوست داریم و ترجیح میدیم مهمه. اما از آن مهم تر اینه که با توجه به زندگی های امروزی ، ما کدام حیوان را میتوانیم نگهداری کنیم. در زیر من به برخی از تفاوت ها در زمینهء نگهداری از سگ و گربه میپردازم. انتخاب نهایی، با خود متقاضی حیوان خانگی هست.

گربه بخرم یا سگ؟

 

* برخلاف سگ ، گربه نیاز به گردش روزانه ندارد.

برخلاف سگ ها که عاشق گشت و گذار در بیرون از منزل هستند و حتی شاید بتوان گفت به این فاکتور در زندگیشون نیاز دارند، گربه ها به ویژه پرشین ها هیچ نیازی به این مسئله ندارند. اتفاقا برعکس یک سگ، گربهء پرشین شما از گردش همراه شما در خارج از منزل مثل یک پارک یا حضور در یک مهمانی لذت نمیبره. این مستقل بودن گربه از حیث شخصیتی ، یک امتیاز بزرگ در زمینهء نگهداری از گربه به عنوان حیوان خانگی تلقی میشه.

 

* گربه ها هرگز پارس نمیکنند!

این یک فاکتور مهم در نگهداری از حیوان خانگی هست. عدم ایجاد و تولید سر و صدا . مسئله ای که متاسفانه بسیاری از صاحبین سگ ها با آن دست و پنجه نرم میکنند. اگرچه از یک سگ تا سگی دیگر و از نژادی تا نژاد دیگر ، میزان درگیری با این معضل متفاوته ، اما تقریبا در تمام موارد وجود داره. شاید اگر شما در یک باغ زندگی کنید این مسئله برای شما زیاد اهمیت نداشته باشه. اما در زندگی های شهری و آپارتمانی امروزی ، این فاکتور بسیار مهمه.

گربهء شما -مخصوصا گربهء پرشین- اما تغریبا در تمام طول عمر خود هیچ وقت سر و صدا نمیکنه. این هم یک امتیاز بزرگ نگهداری از گربه ست.

 

 

* گربه ها برای دفع ، نیازی به خارج شدن از منزل ندارند!

مسئلهء دفع در سگ ها و نیاز آنها به خروج از منزل برای دفع نیز از مشکلات همیشگی نگهداری از سگ هاست. مشکلی که در مورد نگهداری از گربه، اساسا وجود نداره! گربه ها به شدت مقید هستند که فقط و فقط در ظرف خاک خود که شما در گوشه ای از منزل نگهداری میکنید دفع کنند. امروزه و با وجود انواع خاک های بستر آنتی باکتریال و جاذب ، مسئلهء دفع در گربه ها کاملا حل شده و راحت به نظر میرسه. درحالیکه در سگ های آپارتمانی اینگونه نیست.

*گربه نیاز به استحمام مرتب ندارد!

سگ ها باید به طور مرتب شستشو شوند و درصورت عدم شستشوی مرتب ، بدن سگ بو میگیره. تمام کسانیکه از سگ به عنوان حیوان خانگی نگهداری میکنند بر این مسئله واقف هستند. اما در مورد نگهداری از گربه اساسا چنین مشکلی وجود نداره! اگرچه پوشش گربه هم نیاز به رسیدگی و نظافت داره ، اما گربه ها نیاز به حمام کردن مرتب ندارند. توصیهء من به همهء گربه داران اینه که گربهء خود را فقط زمانی بشورید که احساس میکنید کثیف شده و نیاز به شستشو داره. چون واقعیت اینه که گربه ها موجوداتی به غایت تمیز هستند و با زبان زبر خود مرتبا موهای خود را میلیسند و تمیز نگه میدارند.  یک گربه حتی اگر یک سال هم شسته نشه هرگز بو نمیگیره. ممکنه موهای حیوان گربه بخورند و نامرتب بشند ، اما هرگز بو نخواهند گرفت. در مورد سگ اما اینگونه نیست.  عدم شستشوی مرتب سگ مساوی است با بدبو شدن حیوان.

 

اینها فقط برخی از تفاوت ها در زمینهء نگهداری سگ و نگهداری گربه بودند. مسئله به مراتب فراتر از این ابعاد هست. اینگونه به نظر میرسه که برای نگهداری در آپارتمان و زندگی شهری امروزی، گربه مخصوصا گربهء پرشین که نژادی بسیار آرام و مستقل و خودساخته هست ، گزینهء مناسب تری باشه.  اگرچه نمیتوان این حقیقت را انکار کرد که هوش و ادراک کلی سگ ، به مراتب بالاتر از گربه ست.

منبع: سایت persiankitten.ir

درباره‌ تاپ کت

4gx_collection-newkkk-aw-2015-4

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.