آخرین خبرها
خانه / مقالات / گربه بالغ بخریم یا بچه گربه؟

گربه بالغ بخریم یا بچه گربه؟

یکی از سوالاتی که مرتب از بنده میشه اینه که شما چه گربه ای رو به ما پیشنهاد میکنید ؟ گربهء بالغ یا بچه گربه ؟ کدامیک مناسب تر و بهتره ؟

حقیقت اینه که جوابی مشخص برای این پرسش وجود نداره. و از یک فرد تا فرد دیگه ، شرایط متفاوتند، و بسته به شرایط متفاوت ، پاسخ به پرسش بالا هم متفاوته . ما در اینجا به بیان و توضیح مختصر چند عامل میپردازیم. سنجش این عوامل و تصمیم گیری نهایی ، با شماست :

* بچه گربه ها نیاز به رسیدگی بیشتری دارند.

بچه گربه ها عموماً طرفداران بیشتری به نسبت گربه های بالغ دارند. اما در کنار شیرین کاری های بچه گربه ها که از گربه های بالغ بیشتر است ، مسئولیت بچه گربه ها نیز به مراتب بیشتر از یک گربهء بزرگ است. میزان دفعاتی که باید به بچه گربه ها غذا داد و توجهات کلی ای یک بچه گربه به آن نیازمند است ، به مراتب بیشتر از یک گربهء بالغ است که به قول معروف از آب و گِل درآمده. پس اگر شما زندگی ای پرمشغله و پرکار دارید و نمیتوانید توجه و زمان زیادی را صرف گربهء خود کنید ، گربهء بالغ برای شما گزینهء مناسب تری است در قیاس با یک بچه گربه.

بچه گربه پرشین

 

* بچه گربه ها برای منازلی که کودک خردسال دارند مناسب نیستند.

قبلا به صورت تفصیلی در یک مقالهء دیگر توضیح دادیم که اگر در منزل ، کودک خدرسالی دارید که ممکن است ناخواسته به بچه گربه، آسیب برسونه ، به هیچ وجه اقدام به خرید بچه گربه نکنید. بچه گربه ها به ویژه پرشین ها موجوداتی به غایت ظریفند و یک رفتار نادرست و اشتباه کودک شما، یک فشار دادنِ بیش از حدّ طبیعی ، یک زمین انداختن بچه گربه، میتونه به مرگ حیوان بیانجامه. اما گربه های بالغ جسم به مراتب قوی تری دارند و همچنین توانایی این را دارند که از خود در مقابل آسیب های احتمالی محافظت کنند. پس اگر کودکی خردسال در منزل دارید حتی الامکان از خرید گربه اجتناب کنید ، و دست آخر اگر مصمّم به انجام این کار هستید ، گربهء بالغ و بزرگ گزینهء مناسب تری برای شماست.

* گربهء بالغ عموماً برای افراد مُسن مناسب تر است.

اگرچه نمیتوان در این مورد به کلّی گویی پرداخت ، اما اگر برای فردی مُسن گربه تهیه میکنید ، شاید بهتر باشد اقدام به تهیهء گربهء بالغ بکنید . حقیقت این است که بچه گربه ها موجوداتی سرشاز از بازیگوشی و شیطنت های کودکانه هستند. این رفتارهای بچه گربه ها با روحیات بسیاری از افراد مُسن سازگار نیست. در عوض گربه های بالغ به ویژه پرشین ها به مراتب آرام تر و باوقارتر در محیط منزل ظاهر میشوند و به عبارتی همدمی مناسب تر برای سالمندان برشمرده میشوند.

 

 

* گربه های بالغ از تربیت پذیری و انعطاف پذیری کمتری برخوردارند.

در کنار تمام امتیازات مثبت گربه های بالغ ، نمیتوان یک حقیقت را انکار کرد که گربه های بالغ از میزان تربیت پذیری و انعطاف پذیری کم تری برخودارند.  در یک جمله ، گربهء بالغ مانند گِلی است که خشک شده و حالت و فُرم خاصّ خود را گرفته ، و دیگر چندان قابلیت تغییر شکل ندارد. در مقابل ، بچه گربه ، مانند گِلی است که قابلیت شکل دهی و تغییر در آن وجود دارد.

گربهء بالغ ، سنّ تربیت پذیری خود را پشت سر گذاشته . این به منزلهء عدم تربیت پذیری گربه نیست، بلکه صرفاً به این معناست که تربیت پذیری گربهء بالغ دشوار تر است. اگر بخواهیم در قالب یک مثال ملموس تر بیان کنیم ، مثلاً ممکن است شما دوست نداشته باشید گربهء شما وارد تخم خواب شما شود یا بر روی گلدان های شما راه برود. از آنجا که بچه گربه تصویر  ذهنی و تجربه ای نسبت به این کار ندارد ، شما با اندکی تلاش میتوانید این نکته را به بچه گربهء خود ، آموزش دهید . اما در مورد گربهء بالغ ، این پروسهء آموزشی به همان آسانی طی نخواهد شد. چون ممکن است گربهء بالغ  شما، برای مدت های مدید ، و در محیط زندگی قبلی خود ، این اجازه را داشته که این رفتارها را از خود بروز دهد. بدیهیست ترک عادت او ، به نسبت یک بچه گربه ، دشوارتر خواهد بود.

گربه چین چیلا

 

* گربهء بالغ دیر تر به شما خو میگیرد.

اگرچه فرصت و زمانی که گربه نیاز دارد تا ارتباط لازم با انسان های اطرافش را برقرار سازد ، از گربه ای تا گربهء دیگر متفاوت است ، اما تجربه ثابت کرده که تغریباً همیشه ، بچه گربه ها به مراتب زودتر و سریع تر با محیط پیرامون خود و انسان های جدید ، ارتباط لازم را برقرار میکنند.

بچه گربه ها موجوداتی به غایت انعطاف پذیرو در جزییات زندگی خود ، سخت گیر نیستند. آنها با همه دوست میشوند و به تغییر محلّ زندگی خود ، واکنش جدّی نشان نمیدهند. این اقتضای طبیعت نوزادان در تمامی گربه سانان است. در مقابل ، گربه های بالغ ، به این تغییرات بیشتر حسّاسند و عکس العامل های آنها پُررنگ تر است.

بچه گربه ای که وارد منزل شما میشود احتمالاً طی شش هفت ساعت بعد از ورود به منزل جدید ، بازیگوشی و جست و خیز خود را از سر میگیرد و به سرعت به شما دوست میشود. این ماجرا در مورد گربهء بالغ ، به ویژه پرشین ها که از روحیاتی به شدت حسّاس برخوردارند  ، متفاوت است. گربهء بالغی که وارد منزل جدید میشود ، ممکن است همچنان به محیط زندگی قبلی خود و حتّی افراد قبلی که با آنها زندگی میکرده ، مانوس باشد. از همین روی احتمالا به بازهء زمانی طولانی تری نیاز دارند تا ارتباطش را با محیط و افراد جدید برقرار کند. او ممکن است حتّی تا چند روز در محیط جدید، از معاشرت و حضور در  کنار انسانها پرهیز کند و حتّی غذا و آب نخورد. این یک عکس العمل طبیعی به تغییر ناگهانی شرایط محیطی است ، و عموماً بیشتر از دو سه روز طول نمیکشد و پس از آن، گربه رفته رفته با شراط جدید مانوس میشود.

* خرید گربهء بالغ ، دقّت و ظرافت بیشتری میطلبد.

اگرچه خرید حیوان در هر سنّ و شرایطی که باشد ، باید با دقّت عمل انجام گردد ، اما حقیقت این است که خرید حیوان بالغ ، عملی ظریف تر و حساس تر از خرید بچه گربه است.

یکی از ابتدایی ترینِ این ظرافت ها ، تشخیص سنّ گربه ست. در مورد بچه گربه ها با توجه به جُثّهء حیوان ، تشخیص سنّ عموماً کار دشواری نیست. اما در مورد حیوان بالغ، این تشخیص به راحتی و توسط افراد غیر خبره ، میسّر نیست. اینجاست که خرید حیوان حتماً باید با نظارت دامپزشک انجام شود . دامپزشک با معاینهء دقیق حیوان میتواند سنّ گربه را تخمین بزند. حقیقت این است که هیچ تفاوت فاحش ظاهری میان یک گربهء یک ساله و یک گربهء هشت ساله نیست و صرفاً دامپزشک میتواند بین این دو گربه ، تمایز برقرار کند.

شرایط محیطی  و تغذیه ای که گربه قبل از ورود به منزل شما داشته هم بی اهمّیت نیست. این عامل هم در مورد گربه های بالغ که مدت بیشتری از زندگی انها میگذرد و عوامل محیطی تاثیرات بیشتری بر آنها داشته ، در قیاس با بچه گربه ها که زندگی کوتاهی را پشت سر گذرانده اند و قرار است بیشتر مدت زندگی خود را با شما و در منزل شما سپری کنند ، اهمیت بیشتری دارد.

منبع: سایت persiankitten.ir

درباره‌ تاپ کت

4gx_collection-newkkk-aw-2015-4

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.