آخرین خبرها
خانه / مقالات / گربه پرشین نر بخرم یا ماده؟

گربه پرشین نر بخرم یا ماده؟

 

یکی از سوالاتی که اغلب از من پرسیده میشه همین هست که آیا گربهء پرشین نر برای نگهداری مناسب تر هست یا ماده ؟ گاهی عده ای از دوستان را مشاهده میکنم که بعضا تاکید دارند که حتما گربهء نر میخواهند. وقتی ازشون در مورد علت این امر میپرسم ، دلایلی میارند که از نظر بنده که سالهاست با پرشین ها زندگی می کنم، قابل قبول نیست. از طرفی برخی دیگر از عزیزان تاکید بر داشتن گربهء ماده می کنند و آنها هم برای خودشون دلائلی دارند که بسیاری از اوقات از حیث تجربی مورد تایید نیست.

راهنمایی در مورد خرید پرشین کت

در این شکی نیست که هر خریدار، حق داره انتخاب کنه که آیا مایل به نگهداری از گربهء نر هست یا ماده. این حق هر دوستدار گربه هست. اما ، باید توجه کنیم که این انتخاب باید بر اساس واقعیت ها باشه ، نه باورهای اشتباه ما یا بعضا برخی از شنیده ها که احیانا ممکنه بر مبنای واقعیت نباشند.  پس اگر بین انتخاب گربهء پرشین نر یا ماده مردد هستید ، مراقب باشید که از برخی باورهای اشتباه ، دور باشید و بر اساس واقعیت ها انتخاب کنید. در زیر به برخی از این باورهای نادرست اشاره می کنم.

 

*من پرشین نر میخوام چون شنیدم ماده ها کثیف کاری دارند!*

تغریبا هر هفته من این عبارت را از مشتری های متعدد میشنوم! منظور عزیزان از “کثیف کاری” عموما اشاره به مسئلهء قاعدگی و خونریزی در گربه های ماده ست. من یک بار برای همیشه اینجا این مسئله را کامل توضیح میدم برای تمام دوستان.

عزیزان دقت کنید لطفا. در گربه ها (چه پرشین چه غیرپرشین) اساسی چیزی به نام خون ریزی در دوران قاعدگی وجود نداره. برخلاف سگ ها که به وضوح خون ریزی دارند. در گربه ها قاعدگی یا فحلی گربه ء ماده صرفا همراه با بی قراری های نسبی گربهء ماده (ناله کردن و درخواست جلب توجه) همراه هست. پس دقت کنید. اساسا چیزی به نام خون ریزی در گربهء ماده وجود ندارد. بنده سالهاست گربه دارم و تا کنون هیچ گاه هیچ خون ریزی ای در هیچ گربهء ماده ای در دوران قاعدگی مشاهده نکردم. اگر خونریزی ای وجود داشته باشد ناشی از مشکلات و یا بیماری ای در اندام تناسلی گربه هست و امری طبیعی نیست و باید مورد معاینهء  دامپزشک قرار بگیره.

* من پرشین ماده میخوام چون شنیدم نر ها علامتگذاری می کنند.*

دوستان عزیزم. این مسئله درسته که “برخی” از گربه های نر ( چه پرشین چه غیرپرشین) با ادرار خود در محیط زندگی شان علامتگذاری می کنند ، اما این مسئله را به هیچ روی و هرگز نمیتوان به عموم نر ها تعمیم داد.

دوستان عزیز دقت داشته باشید . رفتارهای جنسی در گربه ها تا حد بسیار زیادی مورثی هست. این یعنی چه ؟ یعنی اگر گربهء نری در محیط منزل علامتگذاری میکنه ، به حتمال بسیار بسیار قوی (تغریبا صددرصد) تمامی توله های نر حاصله از این گربهء نر هم به محض بلوغ علامتگذاری میکنند. این مسئله بر اساس تجربه برای بنده اثبات شده. اما نکتهء مهم اینجاست. همهء نر ها علامتگذاری نمی کنند. برخی از نرها در طول عمر خود هرگز علامتگذاری نمی کنند و رفتارهای جنسی خود رو به گونه هایی دیگر (مثلا آواز سر دادن در برخی از فصول سال) بروز میدهند. قاعدتا و اصولا توله های نر حاصله از این نر ها هم هرگز علامتگذاری نمیکنند.

پس اینکه به طور کلی بگوییم “گربه های نر علامتگذاری میکنند” صحیح نیست.  عبارت صحیح تر این است که بگوییم “برخی از گربه های نر علامتگذاری می کنند.”

 

 

*ماده ها مهربون ترند!*

اصلا و به هیچ وجه اینگونه نیست. هر گربه شخصیت منحصر به فرد خود را داره، دقیقا مثل هر انسان. ممکنه یک گربه خجالتی باشه ، دیگری ترسو. آن یکی اجتماعی ، چهارمی شکمو. پنجمی بازیگوش ، دیگری خوابالو ، و ….

این خصائص از یک گربه تا گربهء دیگر متفاوتند و ارتباط چندانی به جنسیت ندارند.

*ماده ها/نرها بیشتر عمر می کنند.*

اینگونه نیست. طول عمر گربه به مراقبت شما از حیوان و نحوهء تغذیهء جانور ارتباط داره نه جنسیت . اساسا گربه های اخته (عقیم) شده چه نر چه ماده به مراتب بیشتر از گربه های غیراخته عمر می کنند.

در پایان اشاره می کنم به این حقیقت که قطعا بین گربه های ماده و نر تفاوت هایی هست، چه تفاوت های جسمی و چه رفتاری. مثلا گربه های ماده حداکثر ۳ الی ۳ و نیم کیلو وزن میگیرند درحالیکه نرها به راحتی به ۵ و بعضا به ۷ کیلو میرسند. اما نکتهء مهم اینجاست. این تفاوت ها به ویژه تفاوت های رفتاری در نژاد پرشین که بی شک از آرام ترین و متین ترین نژاد گربه های دنیاست ، به قدری ناچیز و نامحسوسه که نباید مبنا و اساس انتخاب برای یک خریدار قرار بگیره.

منبع: سایت persiankitten.ir

درباره‌ تاپ کت

4gx_collection-newkkk-aw-2015-4

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.